Boekje over ‘opa Bels van de dijk’: persoonlijk Aalsmeers oorlogsverhaal

Aalsmeer – Bij uitgeverij Tienstuks verschijnt binnenkort een boekje over Jacob Willem Spaargaren, beter bekend als ‘opa Bels van de dijk’. Auteur Martin Spaargaren beschrijft hierin de rol van zijn opa tijdens de Tweede Wereldoorlog en plaatst persoonlijke herinneringen in de context van de lokale geschiedenis van Aalsmeer.

In het boek komen onder meer verhalen aan bod over het vervoeren, slachten en verdelen van koeien in oorlogstijd en over schietincidenten op de Westeinder. Spaargaren schetst het beeld van een man die niet snel meeging met de stroom. “Hij stond bekend om zijn dwarsliggen,” zegt de auteur. “Zo werd hij door tijdgenoten ook omschreven.”

De verhalen zijn oorspronkelijk los geschreven. Om er één geheel van te maken, is extra achtergrond toegevoegd, waaronder informatie over het communisme in en rond Aalsmeer in die periode. “Het boekje is daarmee een bescheiden bijdrage aan de geschiedschrijving van Aalsmeer,” aldus Spaargaren.

Het boekje verschijnt in een beperkte oplage van 50 exemplaren. Er is geen commercieel doel. “Eerst wil ik weten hoeveel exemplaren naar financiers, archieven en bibliotheken gaan,” zegt Spaargaren. “Daarna zie ik wat er eventueel overblijft voor de verkoop.” De verwachting is dat het boekje deze week gereed is.

Foto: Pixabay (ter illustratie)

Gepubliceerd: 17 januari 2026 om 19:43 uur, geschreven door Elbert Huijts

Studio
De Oude Veiling
Marktstraat 19
1431 BD Aalsmeer

Telefoon
0297 - 325858
E-mail
info@radioaalsmeer.nl

×