Limonadewesp nipt op één in telling

Aalsmeer – De limonadewesp is in 2026 de meest getelde wespensoort in Nederland. Met 1.126 exemplaren bleef de soort de nummer twee met slechts twintig wespen voor. De top vier is hetzelfde als vorig jaar. De graafwespen zijn nieuw in de top vijf. In Aalsmeer en Kudelstaart is welgeteld één deelnemer geweest die tijdens diens telling twee wespennesten telde.

Het aantal limonadewespen lag dit jaar ruim 550 lager dan in 2025. Ook het gemiddelde per telling daalde van 4,3 naar 2,7. Volgens de Wespenstichting wijzen de cijfers op een slecht wespenjaar. Ook andere insecten werden minder vaak geteld.

In Noord-Holland deden dit jaar 38 mensen mee aan de telling. Samen voerden zij 52 tellingen uit, tegenover 32 deelnemers en 44 tellingen vorig jaar. De limonadewesp stond ook in Noord-Holland bovenaan met 208 getelde exemplaren. Daarna volgden honingbijen (83) en zweefvliegen (78).

Opvallend was de stijging van graafwespen en geelpoothoornaars. De definitieve uitslag liet langer op zich wachten door controles van enkele opvallend hoge telresultaten.

Foto: ter illustratie (Pixabay)

Gepubliceerd: 6 oktober 2026 om 21:11 uur, geschreven door Elbert Huijts

Studio
De Oude Veiling
Marktstraat 19
1431 BD Aalsmeer

Telefoon
0297 - 325858
E-mail
info@radioaalsmeer.nl

×